top of page

Border Collie  ::     D   f VH  ::  Roya Elkeeava x  Eiri Greme E. L. f. Ghost

IMG_5489.jpg
Roya Elkeeava  (Eli)

father: Rainow Todd (ISDS 295253)

mother: Caoimhe Du Domaine De Jolea

​​

HD A; ED: 0/0; OCD: -/-

DNA tests - all normal: CEA, TNS, NCL, IGS, MDR1, MH

ECVO clear 2017

49 cm/15 kg

:: more info on her page ::

IMG_3083.JPG
Eiri Greme Everthing    Love For GHOST 

father: Eiri Greme Nael

mother: Eiri Ban

HD A; ED: 0/0; OCD: -/-

DNA tests - all normal: CEA, TNS, NCL, IGS, MDR1, MH, SN, CN, DM, DH, GG, MC; ECVO 2018 + 2019 clear; EAOD ( deafness clear)

52 cm/19 kg

:: more info on his page ::

:: agility video :: 

D from Valachian Highlands :: border collie litter :: 3.2.2020 :: 3 males, 5 females

:: narodilo se 8 štěňátek - 3 psi, 5 fen :: 8 puppies were born - 3 males, 5 females ::

PHOTO ALBUM :: VIDEO-YT :: VIDEO-FB

eli-ghost-born.jpg
IMG_3718.JPG

ENGLISH:

GHOST:

I have choosen nice danisch prince - Ghost - for Eli‘s second and last litter. I like his perfect build, excellent character, and strong and balanced nervous system. He is social to other dogs and nice in everyday life with good switch on/off. He adores babies, play with children and loves to hug. Althought he is still very young, he has already shown big talent in Agility. He is very fast and energetic, but still careful and thinking dog. He is flexible and goes very tight in the turns. He has a nice, natural jump technique. He is 100% focused on tasks on Agility field, he does not mind numerous repetitions, he doesn‘t bark while working. He is intelligent and learns extremely fast. For his owner he is simply the perfect sport dog.

 

Ghost was born in swiss Eiri Greme kennel. In his pedigree we can found some famous dogs who are also in pedigrees of many other succesful agility, obedience and hearding dogs: Cheviot Dos; Eiri Greme Moss who is full-brother of Eiri Greme Ray; Kevin Evan‘s Kemi Mirk - Continental Champion 2001, International Supreme Champion 2008, World Trial Finalist 2008, 6th in World Trail 2011

ČESKY:

GHOST:

Pro poslední Elinčin vrh jsem zvolila krásného dánského prince, Ghosta, na kterém mě zaujala jeho perfektní postava, úžasná povaha, a také silný a vyrovnaný nervový systém. Vůči ostatním psům je nekonfliktní a je bezvadný v každodenním životě. Snadno přepíná mezi odpočinkem a nějakou aktivitou. Zbožňuje děti a hru s nimi, rád se mazlí. Přestože je stále velmi mladý, je vidět že pro Agility má velký talent. Je velmi rychlý a energický, ale přesto opatrný a přemýšlivý. Je ohebný a přes překážky umí skákat natěsno. Má pěknou a přirozenou techniku ​​skoku. Na parkuru Agility je zcela koncentrován, nevadí mu mnoho opakování a při "práci" neštěká. Je inteligentní a učí se velmi rychle. Pro svou majitelku je perfektním sportovním psem.

 

Ghost se narodil ve švýcarské chovatelské stanici Eiri Greme. V jeho rodokmenu najdeme několik slavných psů, kteří jsou zároveň v rodokmenech mnoha dalších psů úspěšných v agility, obedience a pasení, jako je: Cheviot Dos, Eiri Greme Moss - bratr Eiri Greme Raye; Kemi Mirk Kevina Evanse - Continental Champion 2001, International Supreme Champion 2008, World Trial Finalist 2008, 6th in World Trail 2011

bottom of page