Border Collie  ::     D   f VH  ::  Roya Elkeeava x  Eiri Greme E. L. f. Ghost

IMG_5489.jpg
Roya Elkeeava  (Eli)

father: Rainow Todd (ISDS 295253)

mother: Caoimhe Du Domaine De Jolea

​​

HD A; ED: 0/0; OCD: -/-

DNA tests - all normal: CEA, TNS, NCL, IGS, MDR1, MH

ECVO clear 2017

49 cm/15 kg

:: more info on her page ::

IMG_3083.JPG
Eiri Greme Everthing    Love For GHOST 

father: Eiri Greme Nael

mother: Eiri Ban

HD A; ED: 0/0; OCD: -/-

DNA tests - all normal: CEA, TNS, NCL, IGS, MDR1, MH, SN, CN, DM, DH, GG, MC; ECVO 2018 + 2019 clear; EAOD ( deafness clear)

52 cm/19 kg

:: more info on his page ::

:: agility video :: 

D from Valachian Highlands :: border collie litter :: 3.2.2020 :: 3 males, 5 females

:: 3. února 2020 se Elince narodilo 8 štěňátek  :: 3 psi, 5 fen :: v případě zájmu nás kontaktujte ::

If you are interested in a puppy from this litter, just contact us!

ENGLISH:

GHOST:

I have choosen nice danisch prince - Ghost - for Eli‘s second and last litter. I like his perfect build, excellent character, and strong and balanced nervous system. He is social to other dogs and nice in everyday life with good switch on/off. He adores babies, play with children and loves to hug. Althought he is still very young, he has already shown big talent in Agility. He is very fast and energetic, but still careful and thinking dog. He is flexible and goes very tight in the turns. He has a nice, natural jump technique. He is 100% focused on tasks on Agility field, he does not mind numerous repetitions, he doesn‘t bark while working. He is intelligent and learns extremely fast. For his owner he is simply the perfect sport dog.

 

Ghost was born in swiss Eiri Greme kennel. In his pedigree we can found some famous dogs who are also in pedigrees of many other succesful agility, obedience and hearding dogs: Cheviot Dos; Eiri Greme Moss who is full-brother of Eiri Greme Ray; Kevin Evan‘s Kemi Mirk - Continental Champion 2001, International Supreme Champion 2008, World Trial Finalist 2008, 6th in World Trail 2011

 

ELI:

Eli is simply my super girl, dog of my dreams, perfect dog in daily life who allways tries to please me and is my the best team-mate for Agility. She is gentle and friendly female with balanced character. She wants be the first one next to me, for this reason shows jealous behaviour to others dogs sometime. She is not afraid of thunderstorm, shooting not even fireworks. She is very contact and cooperates very well during trainings and competitions. She is easily motivated with toy and food. She learns very fast and doesn‘t need enough corrections. She barks only when she is happy and is looking forward for something, but she doesn‘t bark during „work". Eli has light and athletic build with very high movement flexibility. She jumps very lightly and tightly and has very nice jump technique. She has balanced focus on me and agility obstacles. She has very fast times on competitions. She had never any troubles when I was nervous or unsure during competitions. Running Agility with Eli is simply big pleasure and is very easy.

  

Eli was born in polish kennel Elkeeava. Her mother comes from France and her father lives in England. Both parents worked as sheepdogs at farm and took part in trials where were successful, like their close relatives. She is granddaughter of Aled Owen Roy (ISDS 266416) - legendary and very successful dog - with titul World Champion and International Supreme Champion. 

ČESKY:

GHOST:

Pro poslední Elinčin vrh jsem zvolila krásného dánského prince, Ghosta, na kterém mě zaujala jeho perfektní postava, úžasná povaha, a také silný a vyrovnaný nervový systém. Vůči ostatním psům je nekonfliktní a je bezvadný v každodenním životě. Snadno přepíná mezi odpočinkem a nějakou aktivitou. Zbožňuje děti a hru s nimi, rád se mazlí. Přestože je stále velmi mladý, je vidět že pro Agility má velký talent. Je velmi rychlý a energický, ale přesto opatrný a přemýšlivý. Je ohebný a přes překážky umí skákat natěsno. Má pěknou a přirozenou techniku ​​skoku. Na parkuru Agility je zcela koncentrován, nevadí mu mnoho opakování a při "práci" neštěká. Je inteligentní a učí se velmi rychle. Pro svou majitelku je perfektním sportovním psem.

 

Ghost se narodil ve švýcarské chovatelské stanici Eiri Greme. V jeho rodokmenu najdeme několik slavných psů, kteří jsou zároveň v rodokmenech mnoha dalších psů úspěšných v agility, obedience a pasení, jako je: Cheviot Dos, Eiri Greme Moss - bratr Eiri Greme Raye; Kemi Mirk Kevina Evanse - Continental Champion 2001, International Supreme Champion 2008, World Trial Finalist 2008, 6th in World Trail 2011

ELI: 

Eli je  moje "zlatíčko", pes mých snů, perfektní společník pro život, a nejlepší parťáčka pro Agility. Je jemná a přátelská, s vyváženým charakterem. Chce být vždy na prvním místě, vedle mě, a proto je občas žárlivá vůči ostatním psům. Nebojí se bouřky, střelby ani ohňostrojů. Je hodně kontaktní a výborně spolupracuje při tréninku i na soutěžích. Lze ji snadno motivovat hračkou a pamlsky. Učí se velmi rychle. Štěká pouze tehdy, když má radost, ale ne během „práce“. Eli má lehkou a atletickou kostru s velmi vysokou pohybovou flexibilitou. Skáče velmi zlehka a těsně okolo překážek, má velmi pěknou techniku ​​skoku. Má skvělý fokus jak na mne, tak na agility překážky. Na soutěžích mívá velmi rychlé časy. Na závodech neřeší mou občasnou nervozitu či nejistotu. Běhat Agility s Elinkou je prostě úžasné a velmi snadné.  

 

Eli se narodila v polské chovatelské stanici Elkeeava. Její matka pochází z Francie a její otec žije v Anglii. Oba rodiče pracovali u ovcí na farmě a zúčastnovali se také trialů, kde byli úspěšní, stejně jako jejich blízcí příbuzní. Je vnučkou Roye Aled Owena (ISDS 266416) - legendárního a velmi úspěšného psa - s titulem World Champion and International Supreme Champion.

eli-ghost-born.jpg
IMG_3718.JPG